Przez Zieliński Jerzy

Dobór słów kluczowych w Google Ads

Odpowiedni dobór słów kluczowych to odpowiedni klienci, którzy za ich pośrednictwem trafią na reklamę Twojej firmy. Dlatego podstawą do odpowiedniego doboru wyrażeń kluczowych jest zrozumienie, że mają one ogromne znaczenie. Każda minuta poświęcona na ich analizę i świadomy wybór, będzie czasem dobrze zainwestowanym.

Słowa kluczowe do Google Ads – od czego zacząć?

  1. Wejdź w buty klienta, myśl jak on. Dobrym początkiem jest wypisanie najważniejszych kategorii działalności. Jednak nie ograniczaj się do fachowych nazw i branżowych sformułowań. Pomyśl, jakimi słowami określa Twoje produkty czy usługi klient, który poszukuje ich po raz pierwszy. 

Na przykład – prowadząc sklep internetowy z bielizną, zacznij od ogólnych kategorii. Poszukaj słów często używanych przez klientów  – od tych typowo produktowych, jak bielizna damska czy bielizna męska, po te sugerujące chęć dokonania zakupów online np. sklep z bielizną, bielizna damska sklep internetowy. Możesz rozszerzać listę, dodając nazwy marek i bardziej szczegółowych produktów.

Zobacz wideo o tym, jak dobierać słowa kluczowe, weryfikować wyszukiwane hasła i wykluczać te, które nie sprzedają i nie przekładają się na konwersję. Wszystko na przykładzie konta sklepu internetowego w konkurencyjnej branży:

  1. Znajdź złoty środek. Bardzo specjalistyczne słowa kluczowe pozwolą dotrzeć do klientów mocno zorientowanych w branży i zdecydowanych na konkretny produkt czy usługę. Jednak zbyt szczegółowe wyrażenia kluczowe mocno zawężą grupę docelową, do której będą docierać reklamy. Dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć takie określenia, które będą celnie opisywały Twoją ofertę i miały wartościowy zasięg.

Przykład – sprzedając damską bieliznę, rozpocznij od ogólnych kategorii: biustonosze sportowe, biustonosze push-up, biustonosze usztywniane. Warto dodać nazwy marek, materiałów, z których bielizna jest wykonana czy rozmiary. Wszystkie określenia, za których pomocą klientki szukają bardziej precyzyjnie.

  1. Nie bój się ogólnych słów kluczowych, ale z nimi nie przesadzaj. Bardziej ogólne słowa kluczowe ściągną na Twoją stronę www większy ruch, a przy odpowiedniej optymalizacji kampanii, będziesz mógł dzięki tym słowom więcej zarabiać. Polecam łączenie ogólnych wyrażeń kluczowych z inteligentnym określaniem stawek. W ten sposób szybko wyselekcjonujesz wśrod słów kluczowych najskuteczniejsze słowa kluczowe.

Przykład – Jeśli prowadzisz duży sklep z bogatym, zróżnicowanym asortymentem i chcesz ściągnąć na stronę bardzo duży ruch oraz szeroko promować swoją markę możesz użyć wyrażenia bielizna

  1. Działaj strategicznie. Istnieje sposób na wyświetlanie klientom jeszcze bardziej trafnych reklam – warto grupować podobne słowa kluczowe w grupy reklam. Podzielenie słów kluczowych na grupy ułatwia wyświetlanie reklamy odbiorcom o bardziej sprecyzowanych preferencjach. To zdecydowanie opłaca się najbardziej. 

Przykład:  Działając z kampanią dla sklepu z bielizną możesz stworzyć trzy grupy reklam – jedną dla biustonoszy, drugą dla majtek damskich, trzecią dla zestawów bielizny. Grupa reklam dla biustonoszy może zawierać wyrażenia związane z konkretnymi modelami, rozmiarami i stylem biustonoszy, warto też wykorzystać nazwy marek, czasami nawet kolory. Masz mnóstwo możliwości, koniecznie zweryfikuj wszystkie pod kątem liczby wyszukań.

Grupy reklam Ads – w grupie siła

Wspólna tematyka słów kluczowych w danej grupie reklam to sposób na dotarcie do klientów zainteresowanych konkretną kategorią Twoich produktów. Zarządzanie grupą reklam daje możliwość ustalenia stawki za kliknięcie – jednej dla wszystkich słów z danej grupy reklam Ads, ale można też ustalać koszt kliknięcia indywidualnie dla każdej frazy. Połączenie słów kluczowych w grupach reklam to po prostu ich uporządkowanie. A jak wiadomo, w przestrzeni uporządkowanej, dobrze zorganizowanej łatwiej jest się odnaleźć i uzyskać pożądane efekty. 

Co zyskasz dzięki grupom reklam?

  • Przejrzystosć kampanii, która zdecydowanie ułatwi Ci analizowanie skuteczności reklam. Pracując na logicznie opracowanych grupach reklam łatwo wychwycisz, która z nich przynosi zbyt małe efekty.
  • Uporządkowaną strukturę kampanii i konta Google Ads. Porządek, również ten w narzędziach i działaniach marketingowych, przekłada się na wygodę pracy i efektywność danych rozwiązań.
  • Oszczędność czasu, bo nie będziesz go tracić na kampanie dotyczące podobnych słów. Z grupami reklam Google Ads łatwiej utrzymać kontrolę nad reklamą.
  • Łatwość w racjonalnym zarządzaniu budżetem, słowa kluczowe w grupach reklam Google Ads umożliwiają pozyskanie statystyk o efektywności poszczególnych grup reklam. 

Podsumowanie

Dobór słów kluczowych do kampanii Google Ads może wydawać się zajęciem wymagającym. I faktycznie, bardzo dużo od tego procesu zależy – skuteczność i efektywność kampanii, która ostatecznie przekłada się na sukces lub porażkę finansową. Dlatego warto przyłożyć się do odpowiedniej weryfikacji fraz, a także monitorować je w trakcie trwania kampanii. Na pewno opłaca się też sięgać po rozwiązania, które Google przygotował jako wsparcie przy prowadzeniu skutecznych kampanii – a grupy reklam właśnie do takich rozwiązań należą. 

Dodaj komentarz.

Cześć!
(włącz dźwięk)